Stacks Image 123

LSERSA 2017 Summer Race Series


Race 1 - Welwyn - 29th April ’17

Individual Event
Seb Turner-Moore - 3rd in Mens U16
Joshua Goodsell - 1st in Mens Seniors
Nigel Hilliard - 3rd in Masters 2

Fun Teams
Ollie Turner-Moore was a member of the 2nd-placed team
Stella Pople, Nigel Hilliard and Joshua Goodsell were members of the 3rd-placed team

Honorable Mention
Stella Pople - 4th in Ladies U10

Full results.

Race 2 - Brentwood - 7th May ’17

Individual Event
Rufus Wontner - 3rd in Mens U8
Benjamin Wontner - 3rd in Mens U10
Ollie Turner-Moore - 1st in Mens U14
Evie Ayton - 2nd in Ladies U16
Seb Turner-Moore - 1st in Mens U16
Elle Ayton - 2nd in Ladies U18
Claudette Povey - 1st in Ladies Senior
Joshua Goodsell - 1st in Mens Senior

Fun Teams
Claudette Povey was a member of the winning team D
Toby Everest and Benjamin Wontner were members of the 2nd placed team F
Stella Pople was a member of the 3rd placed team B

Club
Bowles placed 2nd in ‘Club Performance’ (combined times of five racers chosen by age group)

Honorable Mention
Joshua Wakeling - 4th in Mens U16

Full results.

Race 3 - Brentwood - 17th June ’17

Individual Event
Rufus Wontner - 3rd in Mens U8
Benjamin Wontner - 2nd in Mens U10
Ollie Turner-Moore - 2nd in Mens U14
Evie Ayton - 3rd in Ladies U16
Joshua Wakeling - 1st in Mens U16
Claudette Povey - 1st in Ladies Senior
Nigel Hilliard - 2nd in Masters 2

Fun Teams
Benjamin Wontner was a member of the winning team B
Toby Everest was a member of the 2nd placed team D

Honorable Mention
Elle Ayton - 4th in Ladies U18

Full results.

Race 4 - Aldershot - 2nd July ’17

Individual Event
Rufus Wontner - 2nd in Mens U8
Benjamin Wontner - 3rd in Mens U10
Evie Ayton - 2nd in Ladies U16
Joshua Wakeling - 1st in Mens U16
Elle Ayton - 3rd in Ladies U18
Claudette Povey - 2nd in Ladies Senior
Joshua Goodsell - 1st in Mens Senior
Mark Oliver - 1st in Masters 2
Nigel Hilliard - 3rd in Masters 2

Fun Teams
Claudette Povey and Nigel Hilliard were members of the 2nd placed team
Toby Everest was a member of the 3rd placed team

Club Teams
Bowles (Evie Ayton, Joshua Wakeling, Elle Ayton, Joshua Goodsell and Mark Oliver) were 3rd in the club teams.

Club
Bowles were 1st in ‘Club Performance’ (combined times of five racers chosen by age group)

Full results.



Race 5 - Welwyn - 7th October ’17

Stacks Image 188

Kent Schools Ski Championships 2017

6th May ’17, Brentwood

Individuals

Stella Pople was 2nd in the MINI - Girls
Lila Ayton was 3rd in the B&G - Girls
Evie Ayton was 1st in the MID - Girls
Lydia Dunkin was 2nd in the MID - Girls
Mia Devey was 3rd in the MID - Girls
Joshua Wakeling was 1st in the MID - Boys and 2nd in the Secondary - Boys
Ollie Turner-Moore was 2nd in the MID - Boys
Elle Ayton was 1st in the SEN - Girls and 1st in the Secondary - Girls
Seb Turner-Moore was 3rd in the SEN - Boys

Teams
Bishops Down A (Lila Ayton, Jack Bowers, Alex Ralph and Teddy Ralph) were 1st in the B&G - Mixed
Tunbridge Wells Girls Grammar B (Izzy Coker, Lydia Dunkin and Madeline Martin) were 1st in the MID - Girls and won the Secondary - Girls
Tunbridge Wells Girls Grammar C (Amelia Aves, Amelie Cremer-Price and Mia Devey) were 2nd in the MID - Girls
Skinners A (Joshua Wakeling, Ethan Gillespie, David Malan and Joseph Panell) were 2nd in the MID - Boys
Bennett Memorial A (Alex Hewitt, James Marshall, Ollie Turner-Moore and Seb Turner-Moore) were 3rd in the SEN - Boys

Honorable Mentions
Izzy Coker was 4th in the MID - Girls
Evie Ayton was 4th in the Secondary - Girls
St Mary’s Platt A (Christopher Garrett, Thomas Hewitt, Thomas Marshall and Erin Vallance) were 4th in the B&G - Mixed
Skinners C (Harvey Galloway, Joshua Mansley and Oliver Wynne) were 4th in the MID - Boys

Full results.
Stacks Image 91

SRSA 2017 Summer Race Series


Race 1 - Southampton - 13th May '17

Individual
Evie Ayton - 2nd in Ladies U16
Charlotte Hilliard - 3rd in Ladies U21
Claudette Povey - 1st in Ladies Seniors
Nigel Hilliard - 3rd in Masters 2

Fun Teams
Claudette Povey was a member of the winning team Foxtrot

Full results.

Race 2 - Southampton - 3rd June '17

Individual
Evie Ayton - 1st in Ladies U16
Elle Ayton - 3rd in Ladies U18
Charlotte Hilliard - 2nd in Ladies U21
Claudette Povey - 1st in Ladies Seniors
Nigel Hilliard - 2nd in Masters 2

Honorable Mention
Joshua Goodsell was 4th in Mens Senior

Full results.

Race 3 - Aldershot - 18th June '17

Individual
Evie Ayton - 1st in Ladies U16
Claudette Povey - 3rd in Ladies Seniors
Nigel Hilliard - 2nd in Masters 2

Fun Teams
Rufus Wontner was a member of the winning team Hotel

Honorable Mention
Rufus Wontner - 4th in Mens U8
Benjamin Wontner - 4th in Mens U10

Full results.

Race 4 - Aldershot - 15th July '17


Race 5 - Bowles - 26th August '17


Race 6 - Snowtrax - 16th September ’17


2017 Tri-Regional Event

Details TBC